CMR08F563GPCR
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CMR08F563GPCR
Mega Source # : MEGA-CMR08F563GPCR
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : CMR MICA
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 300V
Tolerance : ±2%
Size / Dimension : 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm)
Series : CMR
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 10 Weeks
Lead Spacing : 1.051" (26.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.909" (23.10mm)
Features : General Purpose
Dielectric Material : Mica
Detailed Description : 0.056µF Mica Capacitor 300V Radial
Capacitance : 0.056µF