MCS1632R050FER
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MCS1632R050FER
Mfr.Part # : MCS1632R050FER
Manufacturer : Ohmite
Description : RES 0.05 OHM 1% 1W 1632
Stock : 100429
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Metal Element
Features : Current Sense, Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Power (Watts) : 1W
Product Status : Active
Resistance : 50 mOhms
Supplier Device Package : 1632
Temperature Coefficient : ±50ppm/°C
Tolerance : ±1%