VS-ST730C16L0
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VS-ST730C16L0
Mfr.Part # : VS-ST730C16L0
Manufacturer : Vishay
Description : SCR 1.6KV 2000A B-PUK
Stock : 3
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 600 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 17800A, 18700A
Current - Off State (Max) : 80 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 990 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 2000 A
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-200AC, B-PUK
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-200AC, B-PUK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Voltage - Off State : 1.6 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.62 V