BCR10CM-12LA#B00
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BCR10CM-12LA#B00
Mfr.Part # : BCR10CM-12LA#B00
Manufacturer : Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description : TRIAC, 600V , 10A
Stock : 11137
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A @ 60Hz
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Mounting Type : Through Hole
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Obsolete
Supplier Device Package : TO-220-3
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 600 V