PDS3100-13
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PDS3100-13
Mfr.Part # : PDS3100-13
Manufacturer : Diodes Incorporated
Description : DIODE SCHOTTKY 100V 3A POWERDI5
Stock : 102639
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) : 3A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 µA @ 100 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -65°C ~ 150°C
Package / Case : PowerDI™ 5
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : PowerDI™ 5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 760 mV @ 3 A