1N4004-TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
1N4004-TP
Mfr.Part # : 1N4004-TP
Manufacturer : Micro Commercial Components (MCC)
Description : DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
Stock : 204335
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 15pF @ 4V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 5 µA @ 400 V
Diode Type : Standard
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status : Active
Reverse Recovery Time (trr) : 2 µs
Speed : Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 400 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 1.1 V @ 1 A