PM1210-100J-RC
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PM1210-100J-RC
Mfr.Part # : PM1210-100J-RC
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : FIXED IND 10UH 140MA 2.1 OHM SMD
Stock : 16568
Product Category : Fixed Inductors
Current Rating (Amps) : 140 mA
DC Resistance (DCR) : 2.1Ohm Max
Frequency - Self Resonant : 36MHz
Inductance : 10 µH
Inductance Frequency - Test : 2.52 MHz
Material - Core : Ferrite
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 1210 (3225 Metric)
Product Status : Active
Q @ Freq : 30 @ 2.52MHz
Shielding : Unshielded
Supplier Device Package : 1210
Tolerance : ±5%