SRF0703-1R0M
Mfr.Part # : SRF0703-1R0M
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : INDUCT ARRAY 2 COIL 1UH SMD
Stock : 20971
Product Category : Arrays, Signal Transformers
Current Rating - Parallel : 5.25 A
Current Rating - Series : 2.63 A
Current Saturation - Parallel : 7.97 A
Current Saturation - Series : 3.99 A
DC Resistance (DCR) - Parallel : 13.5mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series : 72mOhm Max
Inductance - Connected In Parallel : 1 µH
Inductance - Connected In Series : 4 µH
Mounting Type : Surface Mount
Number of Coils : 2
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : Nonstandard
Product Status : Active
Shielding : Shielded
Tolerance : ±20%