A21ASP12VDC1.6R
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
A21ASP12VDC1.6R
Mfr.Part # : A21ASP12VDC1.6R
Manufacturer : CIT Relay and Switch
Description : RELAY AUTO SPST 12VDC PCB RESIST
Stock : 800
Product Category : Automotive Relays
Coil Current : 133.3 mA
Coil Type : Non Latching
Coil Voltage : 12VDC
Contact Form : SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) : 40 A
Features : Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type : Through Hole
Must Operate Voltage : 8.4 VDC
Must Release Voltage : 1.2 VDC
Operate Time : 7 ms
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Product Status : Active
Release Time : 5 ms
Switching Voltage : 75VDC - Max