ECE10US24
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ECE10US24
Mfr.Part # : ECE10US24
Manufacturer : XP Power
Description : AC/DC CONVERTER 24V 10W
Stock : 4238
Product Category : AC DC Converters
Applications : ITE (Commercial)
Approval Agency : CSA, cUL, EN, UL
Current - Output (Max) : 410mA
Efficiency : 83%
Features : Universal Input
Mounting Type : Through Hole
Number of Outputs : 1
Operating Temperature : -25°C ~ 70°C (With Derating)
Package / Case : 4-DIP Module
Power (Watts) : 10 W
Product Status : Active
Standard Number : 62368-1
Type : Enclosed
Voltage - Input : 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 : 24V